Náš pobyt v Rusku za polárním kruhem už se přehoupl za polovinu, každý den vyplouváme na Bílé moře a užíváme si jeho jedinečnost. Dnes si pod vodu beru fotoaparát s makro objektivem. A daří se hned od zanoření. Přímo pod člunem v hustém kelpovém lese si nese svůj domeček krab poustevníček. Snažím se z něj udělat model, ale trochu můj záměr sabotuje. Střídáme si s Petrem fotoaparát a malou kameru. Ukazujeme na různé nahožábré plže, několik pavoučích krabů, blešivce a ropušnici.
Ponory nejsou hluboké, přesto nezapomínáme kontrolovat počítače ani manometry. Padesát minut uběhlo a my, ačkoliv nejsme s výsledkem našeho snažení ještě docela spokojeni, míříme ke člunu. Nejsme daleko, stačí pár kopů a vidíme jeho stín. Chvilku sleduji hru paprsků kolem člunu a Petr už fotí něco veledůležitého a malého tak, že svůj nos musím přiblížit na půl metru. Je to blešivec. Krásný i „krásnyj“ (červený). Sedí na bílém podkladě a měří téměř 3 mm. Posunuji se o dva metry dál a hledám si vlastní objekt.
To, co se vznáší v mém zorném poli na chvilku pozměňuje pravidelnost mého dechu. Poloprůsvitné třícentimetrové stvořeníčko v noční košilce. Clione limacina, anglicky Sea Angel, česky valovka.
Ačkoliv své české jméno už má, vůbec se mi k němu nehodí. Je to andělíček.
Má průsvitné tělíčko, košilku i křídla a zcela jistě má někde schovanou i šalmaj. Poletuje si nad chaluhovým lesem, něžně mává křidélky a zdá se, že nikam nepospíchá.
Buddy, kde je? To musí vidět!
Petr se vznáší tři metry ode mě, stále pohlcen vymýšlením nejzajímavější blešivcové kompozice. Rychle si zaměřuji přesnou polohu andílka a už mu ťukám na rameno. Nech blešivce a poplav se mnou, signalizuju. Vteřinu na mě nevěřícně hledí, ale můj výraz mu napovídá, že to není jen tak. Usměje se a konečně mě následuje. Plaveme za mým nataženým ukazováčkem a už vidí to co já.
Andílek si dál plave pro radost, nahoru, dolů, sem tam pro radost udělá ladný kotrmelec na jednu či druhou stranu. Několik okamžiků žasneme a potom se rychle domluvíme. Z hladiny dojednáváme s obsluhou člunu prodloužení ponoru a vracíme se nasbírat tolik obrazového materiálu, kolik jen zvládneme.
Záhadný predátor.
Živí se výhradně korýši druhu Limacina helicina. Vědci vědí jen málo o valovkách a ještě méně o drobném Limacina helicina – anglicky nazývaném Sea Butterfly (mořský motýl) nebo Sea Devil (mořský ďábel). Limacina helicina se objevuje mezi mořským planktonem jen na kratičkou dobu, v jediném týdnu na přelomu
května a června. V tuto dobu se ve vodě objeví fantastické množství těchto živočichů, aby po několika dnech zase zmizeli. Nikdo neví kam, ani kde a jak tráví celý rok do dalšího jara, kdy se zase objeví. Jejich výskyt je nicméně valovkami nedočkavě očekáván. Valovka v jejich blízkosti otevře hlavovou dutinu, která skrývá tři páry ramen. Tato chapadla popadnou ulitu malého korýše a v přemetech se s ní otáčí tak dlouho, až ji dostanou do správné polohy, ústím ulity korýše k hlavě valovky. Potom dvěma
rameny valovka uchopí měkké tělo korýše a vytahuje jej z ulity. Vytáhnout a spolknout celé tělo korýše Limacina helicina jí zabere přibližně 30 minut.
Anděl se nás nebojí, nikam nepospíchá.
Nezdá se, že by ho naše přítomnost jakkoli rušila. Levituje v paprscích slunce, pomalu mává křídly, nehledá potravu.
Prostě je. Pátráme v hledáčcích po jeho křehoučkém tělíčku, snažíme se zaostřit a střídáme se při focení a točení. Jsem ráda, když můžu chvilku vydechnout a vnímat jen tuhle sváteční chvilku. Mrknu na počítač, devadesát minut, začíná mě trochu zábst. Jsem vděčná všem nahoře. Teď a tady jsme svědky zázraku.
Andělé existují
CLIONE LIMACINA
Česky valovka, anglicky nazývaný Sea Angel (mořský anděl) je rozšířena ve studených vodách Arktického a Antarktického oceánu, ale pozorován byl také v severním Atlantiku a na severním pobřeží Evropy.
Popsán byl v roce 1676 jako první křídlonožec vůbec.
Dorůstá maximální velikosti pěti centimetrů a je součástí planktonu.
Jeho tělo má kónický tvar se dvěma křídly, průsvitné tělo s oranžovo-červeným zabarvením na konci ocasu, horní části těla a hlavy.
Nachází se v hloubkách až 350 metrů pod hladinou.
ŘÍŠE: Animalia/živočichové
KMEN: Mollusca/měkkýši
TŘÍDA: Gastropoda/plži
ŘÁD: Opistobranchia/zadožábří
PODŘÁD: Clionoidea
ČELEĎ: Clonidae
ROD: Clione
DRUH: Clione limacina/valovka
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Úžasné!! Děkuji moc za sdílený zážitek - nejen ten skvěle sepsaný, ale i oku zprostředkovaný... Nemohla jsem se vynadívat. Mořský andělíček v barevném župánku, plave si jen tak pro radost, levituje v paprscích slunce, mává si křídly... prostě jen tak JE. Tak takhle tedy vypadá "užívat si přítomného okamžiku"!! Jsem ráda, že to vím, že už to budu mít před očima kdykoliv, kdy se vědomě zastavím a budu zkrátka TADY a TEĎ!